Zaznacz stronę

Elektrokoagulacja / Termokoagulacja

Elektrokoagulacja to zabieg z dziedziny elektrochirurgii, używany jednak również w kosmetyce.

Elektrokoagulacja polega na działaniu prądem wysokiej częstotliwości, które ścinają białko.

Kiedy stosuje się elektrokoagulację

Bardzo często zabieg elektrokoagulacji wykorzystywany jest do usuwania zmian skórnych: brodawek różnego pochodzenia, prosaków, włókniaków, kaszaków oraz rozszerzonych naczynek. W niektórych przypadkach elektrokoagulację stosuje się także do usuwania zbędnego owłosienia. Poza tym zabiegiem elektrokoagulacji likwiduje się zaawansowane nadżerki. Stosuje się go również podczas operacji chirurgicznych.

Jak przebiega zabieg elektrokoagulacji

Robi sie go w znieczuleniu miejscowym, bo jest bolesny i nieprzyjemny. Zmienione chorobowo miejsca bądź niechciane zmiany dotyka się elektrodą (czasem nazywana igłą do elektrokoagulacji) i działa na nie prądem elektrycznym. Pod wpływem wytwarzanej wysokiej temperatury następuje ścinanie białka i, zależnie od likwidowanej zmiany, zamknięcie naczynka krwionośnego, wypalenie tkanki tworzącej brodawkę czy inną zmianę. Zabieg trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut – wszystko zależy od powierzchni i ilości zmian na które trzeba zadziałać.

Elektrokoagulacja – kto nie może poddać się zabiegowi

Elektrokoagulacji nie można wykonać u osób cierpiących na cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia krążenia oraz mających wszczepiony rozrusznik serca.

 

Zapraszamy!